Keramické kachle a obrazy


Vítám vás na svých stránkách.

Asi není jednoduché říci, proč člověk dělá to, či ono. Ani já to nevím. Cesta k " výtvarnu " u mě byla docela nenápadná a přirozená.

Vyrůstala jsem v rodině, kde otec byl kamenosochař s mnoha kamarády z různých výtvarných oborů.Zkusit se má všechno.Vyzkoušela jsem různé malířské i grafické techniky, aby mi nakonec učarovala práce s keramickou hmotou a glazurami. Mezi jednotlivými etapami a cykly jsem se vždy na chvíli vrátila k malbě a později se pokusila obě techniky spojit.

Vznikl tak keramický obraz. Nahlédnete-li do mých stránek, najdete ukázky hlavních cyklů a způsobů vyjádření. Je to především kachel, keramická koláž a obrazy, jak klasické, tak keramické. Malá část patří kombinované keramice.

Tady jde o závěrečné dotvoření doplněním kovovými prvky, jako jsou špony, drátky, kuličky ... 

--------------------------------------------------------------

Něco málo o mně :

V tomto odstavci bych citovala úvodní slovo akademického malíře Jaroslava Pleskala při zahajování mé výstavy s názvem

REMINISCENCE :

" Dámy a pánové, vážení hosté !

Jest mi, nevím už pokolikáté, zahajovat výstavu mé přítelkyně paní Jiřiny Hepové. Jsem malíř a intenzívně se zaobírám keramickou plastikou. Paní Hepová je malířka a zaobírá se intenzívně malbou glazurami na keramických plochách. Tady je to naše spojení materiálem, i když u každého jinak.

Paní Hepová postupuje v tvůrčích etapách. Začínala vrstvením plochých prvků ve dvou plánech na základové desce. Tato etapa se vyznačovala určitou monochromností, kdy střídala režný střep s glazovaným, převážně bílým, doplněným často kovovými prvky, které vnesly do díla určité napětí svým soužitím. Malířka v paní Hepové se ale cítila neprávem odstrčená a tak po pocitu, že všechny možnosti reliéfu už jsou pro ni vyčerpané, přihlásila se důrazně o slovo barva. Tedy barevné glazury - okouzlující alchymie malovat neutrálními barvami, které se až v keramické peci změní v barevné záření. Většina obrazů je malována glazurami štětcovou technikou. Jde o abstraktní obrazy, na nichž lze ovšem najít inspiraci objektivní realitou. Její účin je umocněn značnou stylizací, která, byť stírá na první pohled onu realitu, přece umožňuje autorce sdělit přesně svůj pocit divákovi.

V další etapě geometrických abstrakcí a jednoduchých variací autorka setrvává  v barvě a poučena geometricým řádem vyčerpává možnosti bytostné koloristky. Stojíme před obrazy, připomínajícími vitráže katedrálních oken. Kresba s barvou je v dokonalé shodě.

Paní Hepová je neúnavná hledačka. Díla uplynulých let uzavírají jakýsi pomyslný oblouk, kdy se temperamentní malířka zase vrhá se štěcem v ruce k čisté, klasické malbě.

Věřte, že za těmito obrazy je obrovský kus práce, zkoušek materiálu a zkušeností jak výtvarných, tak technických a že ta lehkost na první pohled je vykoupena velkou dávkou dřiny, píle a trpělivosti tak, aby se talent a nápady mohly realizovat. Nic z toho paní Hepové nechybí. Jakožto rozená hledačka, která neumí ustrnout, objevuje nové možnosti, jak divákovi poodhalit svůj niterný svět. Přejme autorce, aby ji její tvůrčí invence stále pobízela k vytváření nových děl, která jsou pro nás vskutku svátkem pro oči."

(  Tolik citace akadem. malíře J. Pleskala, kterému tímto děkuji nejen za cenné rady, ale i přátelství. ) 

Výstavy:

 

1985 - KD Manětín - společná výstava členů skupiny V-studia

1986 - KD Manětín                      -   "   -

1987 - KD Manětín                      -   "   -

1987 - Klášter Plasy - První samostatná výstava

1989 - KD Kralovice

          - KD Třemošná

1990 - KD Kralovice

          - KD Manětín

          - Plasy - zámek

1991 - SALON výtvarníků - Mariánská Týnice ( účast )

1995 - Kaznějov - 850 let Kaznějova

1997 - Klášter Plasy

1998 - Klášter Plasy

1999 - Klášter Plasy

          - Manětín - zámek

2000 - Podlipanské muzeum Český Brod

          - Muzeum keramiky Kostelec n.Č.lesy

          - Galerie Žlutice

          - SALON výtvarníků - Mariánská Týnice ( účast )

          - Klášter Plasy

2001 - Galerie Nepomuk

          - Podlipanské muzeum Český Brod

2002 - Plzeň - gal. ATRIUM - s akadem. mal. J. Pleskalem a Savvasem Vojatzoglu

          - Přeštice - muzeum  -   s akadem.  mal. J. Pleskalem a Savvasem Vojatzoglu

2003 - Rokycany - Muzeum B. Horáka

2004 - Galerie V. Brožíka Třemošná ( účast )

2005 - Galerie V. Brožíka Třemošná 

          - SALON výtvarníků - Mariánská Týnice

2006 - Manětín - zámek

2007 - Klášter Chotěšov 

( Zde se uzavřel pomyslný kruh  - 1987 klášter Plasy , 2007 - klášter Chotěšov. Dvacet let hledání a práce. )

Možná, že se něco uzavřelo, ale ...

2009  - Americké centrum Plzeň

2010  - SALON výtvarníků severního Plzeňska - Mariánská Týnice ( 23.6. - 25.7. )

2015 -  SALON výtvarníků severního Plzeňska - Mariánská Týnice ( 26.8. - 4.10.)

2020 -  SALON výtvarníků severního Plzeňska - Mariánská Týnice ( 24.6. - 16.8.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spolupráce s galeriemi :

Galerie TRIGON - Plzeň

BOHEMIA ART Ústí n. Labem

Galerie  NICHIETSU - Japonsko

Galerie Husova Domu - Kostnice

Galerie Plzeň - Roudná

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Realizace :

Návrh a zhotovení cen pro mistrovství ČR v soutěži lehkých letadel a kluzáků

Ceny pro vítěze literární soutěže - Západočeské nakladatelství

             

 

 


Doplnění novinek v jednotlivých sekcích.

Nebyly nalezeny žádné záznamy.